Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/fermangazetesi.com/include/conf.php on line 7
Başkanı Bekleyen Sorunlar - FERMAN Gazetesi - Karaman (Gayrıticari_Hobi Sitesi)

Başkanı Bekleyen Sorunlar

Temel belediyecilik hizmetlerinde bugün artık 450-500 Bin rakamlarının göz önüne alınması ve planlamaların buna göre yapılması gerekli. Bu görüş açısına sahip, bu planlamaları yapacak bir vizyon gerekiyor.

26 Kasım 2013 18:40

Yerel seçimlerin heyecanı siyasi çevrelerde başladı. İktidar partisinde biraz daha ön plana çıkan bu heyecan diğer partilerde de var elbet. Adaylar, aday adayları bayrama hazırlanan bayram bebeleri kadar heyecanlı beklemede. Yakın bir tarihte adaylar netleşecek.

İster muhalefet partilerinden olsun isterse iktidardaki Ak Partiden olsun seçimi kazanacak adayı neler bekliyor.

Geçmişte kim ne yaptı, yapamadı değerlendirmesini seçmene bırakıp, biz Karaman Şehrinde onları bekleyen konulara bir göz atalım:

Bir zamanlar bu şehrin 30-40 Bin nüfusuna rağmen 150 Binlik plan ve programlamalar yapanlar sayesinde bu gün dağ gibi değil tepe gibi sorunlarımız var. 1970 lerin başından beri bu rakam maalesef 151 Bin olmadı.

Temel belediyecilik hizmetlerinde bugün artık 450-500 Bin rakamlarının göz önüne alınması ve planlamaların buna göre yapılması gerekli. Bu görüş açısına sahip, bu planlamaları yapacak bir vizyon gerekiyor.

Gündemde “Bütünşehir” diye bir uygulama var. Şayet bu olursa yeni bir yapılanma ve sistem oluşumu gerekli. Bu başlı başına bir sorun.

Hemen arkasından Karaman Belediyesindeki hantal işleyişe bir çözüm henüz getirilebilmiş değil. Tüm kamu kuruluşlarında gözlemlendiği gibi, bir bürokrat direnişi var. Uzun yılların bir alışkanlığı olarak, devlet memurluğu hala “Ormancı” kavramı gibi algılanıyor. Vatandaş “Devlet BABA” nın karşısında hala cüce. İş üretme, verimlilik mantığına alışmamış kadroların “iş verimliliği” ne alıştırılması en önemli sorun.

Uzun yıllardır yer altından çekilen sularla idare eden şehir, yerinde bir proje ile içme suyuna kavuşacak. Bunun uzun yıllar rahat hizmet verecek şekilde inşası gelecek dönem başkanını bekliyor.

Şehir merkezinde kangren olmuş noktalara neşter atıldı. Ama sonuçlanmadı. Tam aksine yara açık durumda. Bu işlemlerin bitirilmesi, kalıcı, yararlı ve geleceğe dönük çözülmesi gerekiyor.

Şehrin ticari merkezi bir avuç yere tıkılıp kalmıştır. Bu trafikten güvenliğe, temizlikten altyapı hizmetlerine kadar büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Geçmişteki yanlış şehir planlamaları on binlerce insanın yaşadığı uydu mahalleler oluştursa da, bu insanlar ticari işlemlerini hala şehir merkezindeki bu bir avuç bölgede sürdürmektedirler. Neredeyse ekmek almak için 3-5 kilometrelik yollar kat etmekteler. Şehrin yeni ticari üstlere ihtiyacı vardır.

Sanayi Çarşısı, Besiciler Sitesi, Buğday Pazarı, Mahrukatçılar Sitesi gibi merkezler yeni bir yapılanma beklemektedir.

Belediye adına kayıtlı çok değerli gayrı menkuller unutulmuş, kaderine ter kedilmiş ören ve virane olarak durmaktadır. Bunlar ya halkın istifadesine sunulmalı, ya da değerlendirilip elden çıkarılıp masrafından ve yükünden kurtulunmalıdır.

Şehir aydınlatması zaten düzgün bir hizmet veremeyen elektrik şirketlerinden çıkıp belediyelerin kontroluna girecektir. Bu da belediye bütçelerinden ciddi bir meblağın çıkması anlamı taşımaktadır. Bu konuda tarafımızdan da bilinen verimli ve yararlı çözümler vardır. Bunların uygulanması gerekir.

Yeni yapılan imar planlarının ve eklerinin tavizsiz uygulanması şarttır. Geçmişte verilen tavizler labirent mahalleler, kırık testere görünümlü caddeler, ucube yapılar meydana getirilmiştir.

Kent Ormanı uykudadır. Sahibi yoktur. Türk Dünyası Parkı adı ile planlanan bölge unutulmuştur. Hatırlayanı yoktur. Şehrin altında yatan tarih, üstünde can çekişen kültürü imdat çığlıkları atmakta, duyanı yoktur. Bunları algılayacak bir zihniyet gereklidir.

Şehrin hala büyük dinlenme alanlarına ihtiyacı vardır. Bu gün dahi Karaman yaz aylarında serinlik ve oksijen üretecek alanların yokluğunu hissetmektedir. Çocukların evcilik oyunları kadar komik kaçan mini mini ve işlevsel olmayan parklar mahalle halkının yararına verimli alanlara çevrilebilir. Bu konuda da güzel uygulama fikirleri vardır. Şehrin hala kullanılabilecek bir kaç noktasında da bu büyük yeşil alanların oluşturulması elzemdir.

Büyük Süpermarketler Karaman esnafını yok etmektedir. Bunların “Cep Market” lerine çözüm bulunarak, büyük AVM ler olarak şehir dışına konuşlandırılması teşvik edilmelidir.

Karaman için düşünen, sorunları doğru teşhislerle gören, bunlara makul ve mantıklı çözüm önerileri getirebilen, hangi siyasi fikir ve yapıdan olursa olsun bir kesim vardır. Bu kesimin bezginliklerinin telafi edilerek, kendilerinden istifade edilmelidir.

Karaman Belediye Başkanı ister Mevcut Başkan Kamil Uğurlu, ister Ak Partinin diğer 10 adayından birisi, isterse diğer partilerden bu işe talip olanlardan birisi olsun bu sorunlar ve özete alamadığımız onlarca sorunu tüm ihtişamı ile beklemekte.

Üstelik Karaman Halkı hala Karaman Belediyesini “İş Kapısı” Karaman Belediye Başkanını da Mahalle muhtarı yada “İşçi Bulma Müdürü” olarak gördüğünden bu işleri yaparken dengeyi sağlamak en önemlisi. Üstelik eş-dost-ahbap ve parti kurmaylarının da baskısı unutulmamalıdır.

Dileriz aday adaylarından seçilecekler ya da aday gösterilenler bu tepenin üstünden yol aşırabilecek liyakatte olurlar...

 
Karaman. Belediye başkanı sorun
Bu Haber 1490 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin