Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/fermangazetesi.com/include/conf.php on line 7
Siyaset ZOR ZENAAT MI?* - FERMAN Gazetesi - Karaman (Gayrıticari_Hobi Sitesi)

Siyaset ZOR ZENAAT MI?*

Binleri, on binleri hatta milyonları ilgilendiren işler için Ahmet ve Mehmet Ağaları feda etmeniz gerekir. O zaman da gelecek seçimlerde hal nice olur.

17 Ocak 2023 11:43

Siyaset ZOR ZENAAT MI?*

     Bu memleket için gerçekten çok iyi niyetlerle bir şeyler yapmaya çalışan o kadar çok insan var ki. Çabası gayreti ve tüm varlığı ile bu memleket için çabaladığını görürsünüz. Bu amaca ulaşmak için gittiği yola baktığınızda belki size ters gelen şeyler vardır ama o gittiği yolun doğruluğuna inanmış ve başka bir yol olmadığı konusunda kesin kararlıdır.

Öyle midir?

Özellikle siyaset yolu ile hizmet etmeye kalkanların, hele bir de üst mevki ve makamlara geldiği zaman, önlerinde hizmeti sürdürebilmek için çok şıklı yollar vardır. Bu şıklardan en doğrusunu seçmek onu başarılı ya da başarısız yapar.

Peki, siyasette başarı nedir?

Bakan, Milletvekili, İl-İlçe Başkanı vb. konumda olanlar zaman zaman özel hayatlarındaki en önemli konulara dahi vakit bulamazlar.

Ahmet Ağanın oğlu işsizdir. Bir yere yerleşmesi gerekir. Üstelik işi de siz bulacaksınızdır. Mehmet Ağanın oğlu, bin bir yol denenerek bir işe yerleşmiştir, ancak masası 70*50 dir. Küçüktür. Yandaki büyük masadaki de saçlarını soldan tarar zaten. Onun ayağı kaymalı ve Mehmet Ağanın oğlu oraya yerleşmelidir. Daire müdürü kendi birimine gelen ödeneğin azlığından şikâyetçidir. Bununla iş yapamayacak durumdadır. Bir daire müdürü hizmet binalarının yetersizliğinden ve personelinin azlığından dem vurur. Muhtar halkı ile kavgalıdır. Mahallesinde okul yoktur, ya da köyünün yolu bozuktur. Ayşe Hanım cep telefonu ile konuşurken hat kesilmekte veya kirli havadan şikâyetçidir.

Diğer yanda bir şehrin tüm halkını çok yakından ilgilendirecek ciddi kararlar alınmalı ve uygulanmalıdır.

Hükümet nezdinde de tüm Yurdu ve tüm Türk vatandaşlarını ilgilendiren kararlar alınmalı ve uygulanmalıdır. Uluslar arası politikalar ve tüm dünyanın geleceğini ilgilendiren sorunlar da vardır. Bu arada Ahmet ve Mehmet Ağanın her gün 3–4 sefer tekrar eden telefonlarına bakmak gerekir. Üstelik adamlar her telefon açışta seçimlerden önce büroya uğrayıp çay içtiklerini kafanıza kakmaktadırlar…

Siyasetçi iseniz bu yollardan birini seçeceksiniz.

Binleri, on binleri hatta milyonları ilgilendiren işler için Ahmet ve Mehmet Ağaları feda etmeniz gerekir. O zaman da gelecek seçimlerde hal nice olur.

İnce iştir siyaset kanalı ile hizmet vermek.

Bu seçeneklerden hangisini seçmek siyasiye başarı getirir?

Geçmişte yarım yamalak bir siyasi deneyimimiz oldu. Bu yollar arasında hiç tereddüt etmeden binlerin, on binlerin çıkarına olanları seçmeye çalıştık. Başta en yakınımızda beraber yola çıktıklarımızı kaybettik. Zaman zaman onların çiklet paralarına satıldıklarına şahit olduk. Zamana zaman hısımlık akrabalık adına beş paralık işlerle uğraşmaktan on binlerin çıkarına olan işleri unuttuklarına isyan ettik. Ekip bitince siyaset de bitiyor. Harcımız değilmiş. Halka hizmette siyaset yolundan başka yol seçtik…

Tüm bu basit tecrübelerle şimdi siyasilerimizi uzaktan seyrederken bütün bunları daha iyi algılayabiliyoruz.

Ahmet ve Mehmet Ağalar o kadar çoğaldı ve iş bitirmeyi o kadar çok öğrendiler ki siyasilerin işi zor. Üstelik sağlam ekip kurmayı ve bu ekipleri bir arada tutmayı hiç başaramadılar. Tepede kimi zaman Kasımpaşalılık üslubunun dozajını fazla tutsa da bir Tayip Rüzgârı estiren ağabeyleri, gülümseyerek iş bitirmeyi şiar edinmiş, beyni de icraatı da şeffaf bir Gül ağabeyleri, olmasa yerelde işler daha da zor olacak. Çünkü bu şartlarda Ahmet Ağaya da Mehmet Ağaya da yaranmak mümkün değil. Onlara takla atmaktan, ekip içindeki fiskosları dinleyip cevap yetiştirmekten, gündemi olmayan ve proje içermeyen toplantılardan, tüm kamunun yararına olan işlere de vakitleri zaten kalmıyor.

Şapkayı masaya koyup beş dakika düşünmeleri ve bir karar vermeleri gerek:

Hizmet Hakk rızası için halka mı olacaktır? Yoksa “Bu düzen böyle gelmiş böyle gider, atalım kendimizi Tayip Rüzgârının önüne nasıl olsa yolumuz Gül Bahçesine çıkar” felsefesi ile mi siyaset yapılmalıdır?

Yol bir tanedir aslında. Beş dakika düşünme fırsatı bulan herhangi biri bu yolu görebilir.

Bir de havayı mızraklamaktan vakit bulurlar da kendilerine hakaret içermeyen, iftira atılmayan, bu tür yazıları okumaya fırsat bulsalar, yol seçme konusunda belki görüş alırlar…

Hasan ÖZÜNAL

* İlk yayın 2015

 
karaman siyaset
Bu Haber 678 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin