Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/fermangazetesi.com/include/conf.php on line 7
Dilimiz Gâvurlaşıyor-Araplaşıyor - FERMAN Gazetesi - Karaman (Gayrıticari_Hobi Sitesi)

Dilimiz Gâvurlaşıyor-Araplaşıyor

Açık ifade ile kimliğimize, benliğimize, geçmişimize sahip çıkması gereken, geleceğe yön vermesi gereken kurum.

25 Aralık 2019 10:39

Dilimiz Gâvurlaşıyor-Araplaşıyor

Kocaman harflerle yazılmış bir tabela: TDK. Ankaranın en gözde mekanlarında ve dönemin en mükemmel mimarisi ile yapılmış muhteşem bir bina.

Yani Türk DİL Kurumu. Açık ifade ile kimliğimize, benliğimize, geçmişimize sahip çıkması gereken, geleceğe yön vermesi gereken kurum.

Bu kurum ne yazık ki tek bilgisayar kullanmıyor. Garibanlar hala işlemleri el yazısı ile yapmakta. Bir yazı makineleri bile yok. Elektrik kullanmıyorlar, Radyo dinlemiyor, televizyon seyretmiyorlar. Hele kredi kartı, banka işlemi gibi hiç bir medeniyet aracından faydalanmıyorlar...Çalışan bayanlar tayt giymiyor, makyaj yapmıyor, fondöten, ruj, oje hiç kullanmıyor

OLMAZ MI?

Olsaydı bu gün radyo, televizyon elektrik gibi kavramların Türkçe karşılıkları olurdu. Kredi kartı kullansalar kredisi de kartı da gavurca olan bu karta bir isim bulurlardı. Hard disk, flaş bellek kullansalardı onların bugün isimleri olur gavurca isimleri yok olurdu.

Uçak, bilgisayar gibi araçların mükemmel isimleri gibi...

Günde bir gavurca kelimeye karşılık bulunsa yılda 300 eder. 10 yılda 3 Bin… Zaten dilimizi kirleten de birkaç yüz kelime. Ama bu birkaç yüz kelime yeni kirlenmeler için maya niteliğinde olduğundan bu rakam binleri buluyor… Örnek oarak net kavramı içinde bu sektörü ilgilendiren pek çok kelime var.

Belki kullanıyorlardır da orada hangi görevle bulunduklarını bilmiyorlardır.

Atatürk ismini günde 100 sefer telaffuz ederek not almaya, kariyer yapmaya çalışanlar onun kurumlarına sahip çıkıp da kaç sefer bu kurumun kapısına dayanıp "Huu yatmayın arkadaşlar, uyanın DİL elden gidiyor, gavurca memlekete egemen oldu" dediler ki?

Zor mu bu kavramlara karşılık bulmak?
Kolay hem de çok kolay. Sokağa çıkacaklar, bir kaç saat halkın arasına karışacaklar hepsi bu. Halkımız anında bu kavramların karşılığını veriverir.

Bir hikâye ile örnekleyelim...

Yabancı kelimelere Türkçe karşılık bulmak için bir komisyon kurulur. 20-30 bilim adamı, uzun uzun sıfatlı beylerin, bayanların yanına göstermelik olsun diye halktan, halkı temsil ediyor diye sadece okuryazar, okul yüzü görmemiş, Şahin Amcayı da komisyona alırlar.

Aylar geçmiş ama Şahin Amcaya tek söz vermemişler fikrini dahi sormamışlardır. Öyle ya; çantalar diploma, isimler sıfat doludur. Şahin Amcaya laf düşer mi?

Günlerden bir gün gündeme kontrol kelimesi gelir. Her kafadan bir se çıkar dizivik olsun cizivik olsun grıdik olsun bakışkaç olsun diye onlarca saçma teklif tartışmalara sebep olur. Tansiyonun en yüksek anında Şahin Amca usulca el kaldırır söz ister. Uzun bir süre fark etmezler. Derken birisi görür ve "Yahu bu kadar bilim adamı biz bir şey bulamadık sen ne diyecen be adam" diye bir güzel de küçümser.

Şahin Amca sakince anlatır:

"Ben çocuğuken anam beni guzu gütmeye yollar iken, azık çıkınımı elime verir, sırtımı sıvazlar, -guzum guzularımıza iyi göz kulak ol, iyi bak, iyi DENETLE, gurda guşa yem itme- der idi"

deyiverir...

Aslında halktan 100 kişi gidip o kurumu işgal etse dilimiz bu hallerden kurtulur mu dersiniz?

 
Karaman Türk Dili Dil Kurum Türk Dil Kurumu
Bu Haber 2213 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin