Sağlam Temeller Üzerine Yeni Bir Kurum: KAREV

KARAMAN Ankara'da daha güçlü temsil edilecek...

09 Şubat 2019 16:25

Sağlam Temeller Üzerine Mükemmel İnşa: KAREV

 

Karamanın İstanbul’daki evlatlarından Suat Beyi tanır mısınız? Hani şu yüzü gül gönlü pırlanta Suat Sözer’i…

Bir gurup arkadaşı ile yıllar önce yola çıkıp da Karamanlıların adını İstanbul’da duyuran, Oradaki Karamanlıları bir yumruk gibi kenetleyip harika faaliyetler yapan… İKEV bu gün mükemmel bir kurum olarak ayaktadır.

Şu günler hayat arkadaşını Baki Alem için uykuya uğurladı. Acısını yürekten paylaşıyor sabır ve başsağlığı diliyoruz. Merhum Hanımefendiye de gani gani rahmet dileriz.

İstanbul Karaman için önemli. Ama Ankara’nın önemi de hiç inkar edilmez. Ankara ile işi olmamış çok az kişi vardır.

Bir gönüllü gurup orada da benzer bir çalışma yaptılar. ANKARAMANDER doğdu. Zaman zaman bazı çalkantıları olsa da yendi, aştı ve birkaç gün öncesine kadar dimdik ayakta idi. Binası elinden alındı, direndi, siyaset sokulup dışlamalar yapıldı, direndi, parasız kaldı, direndi. Ne zaman dara düşse birileri tuttu kaldırdı.

Ama birkaç gün önce birileri bu derneğimize bir ilave yapıverdiler. Ankara’da artık bir de VAKFIMIZ var. Birileri bir vakıf kuruverdiler…

Aman da ne iyi ettiler ellerine sağlık… Çünkü bir süredir temeller sağlamlaştırılıp gerekli malzeme hazırlanıp Derneğimizin yanına bir devasa kurum dikildi. Adı KAREV. Karamanlılar Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı kuruluverdi.

Hem de mükemmel bir çıkışla. Harika isimlerden oluşan bir mütevelli listesi ile. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kuruluşa ev sahipliği yaptı.

Geçmişte Rahmetli Sabri Leblebici, Dr. Mehmet Armutlu, Mehmet Arı, Hüseyin Yıldızbaş, Eyüp Bağcı, Ali Pınarbaşı, Ali Çelik, İbrahim Dedeoğlu, Ömer Üre, Mehmet Karaman, İsmail Koz, Hayri Saraçoğlu, Orhan Yüksel, Yaşar Evcen, Yılmaz Babaoğlu, Sami Özdağ, İhsan Duru, Ali Kantürk, Rahmetli Hüseyin Tek, Ahmet Tek, Özcan Genç ve ismini yazamadığımız için özür borçlu olduğumuz pek çok kişinin maddi ve manevi desteği ile bu günlere gelindi.

Dernek ile Vakıf farkını anlatmak uzun sürer. Örneği otomobil ve uçak üzerinden vermek yeterli olur.

Hoş Derneğimiz geçmişe saygı ve vefa göstergesi olarak aynı çizgide faaliyetlerini sürdürecek.

Bu demektir ki Ankara’da bir öğrenci yurdumuz, bir kültür evimiz, belki bir hastanemiz, bir misafirhanemiz olacak, sık sık fuarlar ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Ankara’da darda kalanın kapısını çalacağı bir yuvası olacak.

Karaman eşrafı bugün büyüklük göstermiş bir araya gelmiş ve vakıf senedine kurucu olarak imza koymuşlardır. Ayakta alkışlıyoruz…

Lütfi Elvan, Metin Kıratlı, Osman Sağlam, Esat Toklu, İlhan Hatipoğlu, Necati Babaoğlu, Sami Özdağ, İhsan Duru, Emin Duru, Kemal Boynukalın, Erol Şimşek, İsmail Tayyar, Ziya Duru, Sait Eren, Suat Sözer, Ali Güler, Ayhan Akgöz, Ahmet Tek… SİZLERE TEŞEKKÜRLER.

Elbette tevazuunu bildiğimizden adını yukarıda yazmadığımız Veli Bozkır’a özel teşekkürler…

70 li yılların başında öğrenci olarak gittiğimiz Ankara bize hiç güzel ev sahipliği yapmadı. Dişimiz tırnağımız ile tutunmaya çalıştık. 10 yıla yakın kaldığımız Ankara’da tek desteğimiz hala dostluğu ile iftihar ettiğimiz yine kendi arkadaşlarımız oldu. Sırtımıza alıp da en yüksek makamlara çıkardıklarımız bizi 3 saat kapılarında bekletip sonra da tanımadılar ve 20 li yaşların travmasını yaşatıp sinirden gözyaşı döktürdüler.  (Hoş akıbetleri de hayır olmadı ya)

Bu gün Karamanlı gençlerimizin ana baba vekilleri, sıcacık aşları ve cep harçlıkları için çaba koyanlara minnet borcumuz var. Allah iki cihan saadeti versin.

Bir kardeşimizin hastasına deva ararken artık ölümü arzular hale geldiğini, ama o an bir Karamanlı yetkilinin tüm varlığı ile günlerce yanlarında olarak hem deva hem de sefa sunduğu günler de geldi. Böyle de devam etmesi için bu temel en sağlam biçimde atıldı.

Elbette gönül yardımlaşma paraları ile alınan ve kamuya mal edilmesi adına Belediye adına tapuya kaydolan dairenin de bir an önce amacına uygun kullanılmasını da diliyoruz. O işte vebal vardır, hak vardır, sorumluluk vardır. Dileriz Belediye Vakfın kuruluşuna bir hediye olarak bu işi de çözer.

Tarihe güzel hizmetleri ile geçen ANKARAMANDER temelleri üzerine KAREV i inşa edenleri tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz…

 

 
Karaman ankara istanbul dernek vakıf vefa hizmet
Bu Haber 2347 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin