Karaman HİZMET ve LİYAKATLI Yönetim Bekliyor…

Görevini bitirip de daha güzel bir yere tayin edilenleri bir hemşerimiz olarak gururla andık, sahiplendik.

15 Haziran 2020 13:33

Karaman HİZMET ve LİYAKATLI Yönetim Bekliyor…

 

Karaman bizim canımızdır desek abartılı bir ifade olamaz. Çünkü bu fani canımızı Karaman taşıyor…

Elbette yükü de çok ağır bu Kadim Şehrin.

Kiminin maddi hırslarını, kapitalist emellerini, kiminin kişisel hırslarını, kiminin kariyer amaçlarını, kiminin kaprislerini taşımak zorunda.

Amacı hizmet olup da, baki âlemi kaygı edinenler bu şehre yükü olur mu bilmem ama bu düşüncelerde olanlar bu şehrin yükünü hafifletmek için elini ve bazen de gövdesini taşın altına koyarlar…

İl olduktan sonra bu şehrin en öneli kişisi elbette İL Valisi oldu. Herkesin dilinde olan, herkesin bir şeyler beklediği kişi oldu. En çok da Karaman Şehri çok şeyler bekledi.

50 yılı aşan gazetecilik hayatımızda elbette hepsi ile paralel çalışma fırsatı bulduk. Birkaç Sayın vali ile yakın diyaloğumuz olmadı ama pek çoğu ile işimiz gereği yakın temasta olduk.

Rahmetli Aydın Aslan gibi resmiyeti yumuşatıp dostlukla büyük hizmetlere tanık olduklarımız da oldu, Sayın Hakkı Teke gibi didişip durup da yapılan güzel hizmetleri takdir edip minnettar olduklarımız da, Yine Rahmetli Halil Nimetoğlu gibi Saygı ve sevgi çerçevesinde gayretlerine destek olduğumuz ama Karamana kattığı sevgi dolu ortam nedeni ile takdir ettiğimiz Sayın Valilerimiz de oldu. Sayın Hasan Basri Güzeloğlu gibi resmiyet, bürokrasi ve halka ulaşmayı harmanlamış bunlar arasına uzun vadeli fikir ve projeleri sıkıştırmış olan Sayın Valilerimiz de oldu.

Olumsuzluk nedeni ile isim bahsetmesek de unuttuğumuz, ya da unutmayı yeğ tuttuğumuz isimler de var maalesef.

Görevini bitirip de daha güzel bir yere tayin edilenleri bir hemşerimiz olarak gururla andık, sahiplendik.  

Merkeze alınmak gibi sevimsiz bire vesile ile Karaman’da başarılı gördüğümüz Sayın Valilerin arkasından da hep hüzünlendik. Unutmak istediklerimiz gitti ise merkeze, soruyoruz herkese, tanımıyor hiç kimse, adı sanı duyulmuyor nedense…

Yine Türkiye’nin İdari yapısındaki gariplik nedeni ile pek çok valimiz de Vali unvanı ile ilk Karamanda görev aldılar. Bunu olumsuz sayabiliriz, ama olumlu yönü de heves ve heyecanın getirdiği verim olarak da değerlendirilebilir. Ayrıca Valilik de tüm Valilere Özel Kalem Müdürlüğü Yapmış bir hemşerimizle birlikte diğer kadroların da çok deneyimli olmaları bu açığı bir nebze kapatıyor.

Görev yapan tüm valilere Karaman ve Karamanlılar adına teşekkür ederiz. Ahirete intikal edenlere Rahmet dileriz.

Yeni bir Valimiz geliyor…
Nasıldır?
Bunun cevabı açık net ve kesindir. “Biz nasıl isek O da öyledir”

Eğer daha ilk günden siyasiler ayaklarına pranga vurursa, çıkarcılar etrafını sararsa, aktarılan istihbarı bilgiler yanlı kasıtlı ve taraflı iletilirse, özel talepler kamu taleplerinin önüne geçerse, belediye başka partiden, belediye ile ilgili işlerde bizden habersiz çivi çakma tembihatı yapılırsa, yanlış işlerinde “çok yaşa, varol, nurol” nidaları atılırsa, seviyeli bir şekilde eleştirildiğinde olumsuz motive ile eleştirilere karşı savaş açması sağlanırsa elbette üzülürüz.

Devletin İdari Yapısında Valilik kadrosu için seçilen bir şahsın elbette büyük bir liyakati vardır. Bu makamlara öyle pat diye gelmesi mümkün değildir. Ama çalışma ortamını ve liyakatini ortaya koyabileceği zemini biz hazırlayacağız.

Tüm bunlara rağmen yanlış, eğri, olumsuzluklar olursa düzeltmede yardımcı, destek olacağız ve seviyeli eleştirilerimizi de ihmal etmeyeceğiz.

Ayrıca plan ve proje üreterek hizmet halkasını genişletmek de bizim üzerimize düşen en önemli görev.

Hoş Merkeze alınan Sayın Valimiz Fahri Meral için de bu çabalar gösterildi ama nedendir bilemeyiz yeterli aydınlığı hiç göremedik. Mesela Karaman için bir lokomotif olacak olan Karaman VAKFI konusundaki olgunlaşmış ve sadece düğmesine basılacak aşamaya gelmiş bir proje için başlangıçta bizden hevesli olmasına rağmen, sonradan bir anda engel koyması, üstelik bu engeli de oyalama taktiğine benzer bir tarzda yapması bizleri üzmüş, Karaman için de büyük bir kayıp olmuştu. Başka nedenleri bile hoşgörü ile karşılasak da sadece bu projedeki tavrı nedeni ile Sayın Beyefendiyi unutmak istediklerimiz listesine silinmez mürekkeple yazdık.

Dünya 3 gün, biri geçti gitti elbette. Ama dersler bıraktı. Biri de gelecek, muamma. Ama bu günden yarını dünün tecrübeleri ile beslemek lazım. Bu gün ise Karaman ve Karamanlı çok gecikmiş ve hakkı olan hizmetleri bekliyor. Yok olan Karaman kültürünü yeniden kazanmak istiyor, siyasetin tozşekere çevirdiği insanlar arasında hoşgörü ve hemşerilik bilincinin oluşmasını bekliyor, devleti biz yönetiyoruz imajındaki siyasilere bir ayar gerekiyor, yani öz olarak akordu bozulmuş orkestraya bir şef gerekiyor.

Karamanlı olarak bizlere de şefin idaresinde kolaylık sağlamak düşüyor.

Karaman hizmet edenlere şükranlarımızı sunarız…

 

 
Karaman idari yapı tayin hizmet
Bu Haber 2155 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin