Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/fermangazetesi.com/include/conf.php on line 7
İl Gıda Tarım'da Koordinasyon Toplantısı Yapıldı - FERMAN Gazetesi - Karaman (Gayrıticari_Hobi Sitesi)

İl Gıda Tarım'da Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 2013 yılının ilk İl Bilgi Alışveriş(BAV)Toplantısı yapıldı.

31 Ocak 2013 12:58

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2013 yılının ilk İl Bilgi Alışveriş (BAV)  Toplantısı yapıldı. İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya İl Müdür Vekili Mehmet ÖZTİRYAKİ, İl Müdür Yardımcısı İsmail ULUAD, Şube Müdürleri ve İlçe Müdürleri katıldı. Toplantıda ilçe ve şube müdürleri tarafından uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ve eksiklikler dile getirilerek, 2012 yılı çalışmaları ve 2013 yılı hedefleri ele alındı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet ÖZTİRYAKİ toplantıda yaptığı konuşmada; “İl Gıda Tarım Müdürlüğü olarak en önemli görevimiz üreticimizin gelirlerinin arttırılması ve bu kapsamda gerekli çalışmaları yapmaktır. Tarım çok geniş bir alan ve tarımsal faaliyetler ise çok büyük çeşitlilik göstermektedir. Karaman İlimiz ise iklimi, coğrafyası ve verimli toprakları ile tarımsal anlamda ülkemizin önde gelen illeri arasında yer almaktadır. İlimizin bu potansiyelinin geliştirilmesine katkı sağlayacak tarımsal projeler hazırlanarak Bakanlığımıza sunduk. Bu projelerle tarımsal üretimde verim ve kalitenin yükseltilerek çiftçilerimizin gelir seviyesinin ve hayat standardının yükseltilmesi, tarımsal ürünlere ilave katma değer kazandırılması, tarım-sanayi entegrasyonunun sağlanması, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda tarımsal projelerin köylerimizde uygulanmasında rehber olacak bir çalışma olan Karaman Tarım Haritasını hazırlayarak hangi bölgede hangi ürünün yetiştiğini belirledik ve “Bir Köy Bir Ürün Projesini” ortaya koyduk. Proje kapsamında köylerimize uygun bitkisel ürün projesi planlayarak İl Özel İdaresi destekli Merkez Narlıdere köyümüze sera projesi hazırladık ve seraları teslim ettik.

2012 yılında Karaman tarımının geliştirilmesi için özveri ile çalışan personelime teşekkür ediyorum. Bu başarılı çalışmalarımızın 2013 yılında da devam etmesi için bazı hususların üzerinde önemle durmak gerekmektedir. Bu bağlamda Narlıdere köyümüzdeki sera projesi gibi her bölgemize uygun yeni projeler hazırlamalıyız. Tarımsal faaliyetlerimizde personelimizin arazi çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Yapılan arazi çalışmalarımız yakından takip edilerek, görev dönüşlerinde yapılan çalışmalar hakkında gereken raporlar alınmalıdır. 2007 yılında Bakanlığımızca uygulamaya konulan Tar-Gel Projesi ile yine üreticimizin her zaman yanı başında görevli ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaşlarımız İlimiz genelinde üretimi arttırmak, çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmek ve yeni tekniklerin çiftçilere aktarılması için çalışmalarını sürdürmektedirler. Tar-Gel projesinde çalışan arkadaşlarımız mutlaka köylerinde görev yapacaklar ve çiftçilerimizin sorunlarıyla bire bir ilgileneceklerdir. Tar-Gel projesinde görevli arkadaşlar İl Müdürlüğümüzün köylerdeki temsilcileridir. Bu arkadaşlarımızın çalışmaları yakından takip edilerek, bölgedeki sorunlarıyla da yakından ilgilenilmelidir. Tarımsal faaliyetlerin minimum seviyede olduğu kış mevsiminde çiftçi toplantılarına ve personelimizin eksiklik duyduğu veya ihtiyaç duyduğu konularda hizmet içi eğitime önem verilmelidir. Ayrıca İlçe Müdürlüklerimizden de proje bekliyoruz. İnanıyorum ki Karaman, bölgemiz ve ülkemizin en önde gelen tarımsal potansiyele sahip illerinden birisi olacaktır” dedi.

 

 
İl Gıda Tarım Koordinasyon Toplantısı
Kaynak : FERMAN Haber
Bu Haber 1252 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin