Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/fermangazetesi.com/include/conf.php on line 7
Hoş Geldiniz Sayın Vali - FERMAN Gazetesi - Karaman (Gayrıticari_Hobi Sitesi)

Hoş Geldiniz Sayın Vali

Devlet’e hizmet bir şereftir. Yunus Sevgisi ve Mevlana Hoşgörüsünü harman ederek çağlar boyu bir kutlu belde olan Karaman’a hizmet “Kutlu ve Şerefli” bir hizmettir.

17 Haziran 2016 00:00

Karaman uzun yıllar vilayet olma özlemi ve çabası verdi. Bir hak edişin sonucu olarak 12 Eylül Darbesinin Karamana bir teselli ikramiyesi olarak da bu hakkı teslim edildi.

Bu güne kadar ilk valiliklerini Karaman’da yapmış olsalar da, daha önce tecrübeleri olsa da, her giden Vali hala konuşulur, hatırlanır.

Karaman için hizmetlerine müteşekkiriz.

Kilis gibi yeni bir İl’den gelen Vali Bey, daha önce mülkiye tecrübesi açısından donanımlı bir geçmişe sahip. Bu özellik makamı tanıma açısından büyük bir kazanım. Bir de yöreyi ve yöre insanını tanımada hızlı bir yol kat ederse hizmette verim çok kısa bir zamanda artacaktır.

İstanbul, Ankara vb. gibi yerlerde Valilik yapmak belki daha kariyerli olabilir. Daha çok nüfus, daha çok imkân ve daha büyük bir güç oluşabilir. Ne var ki o ölçekteki İllerde Halkın Valisi olmak zordur, hatta imkânsızdır.

Yeni Valimiz de gelişinde bir protokol Valisi olarak ilimize teşrif ettiler. Gelmeden hazırlıklar bürokrasi tarafından yapıldı. Karşılamalarda bürokrasi ağırlığı ve protokolün üst kademe sivilleri yer aldı. Şimdi ise günler haftalar belki aylar boyu sürecek “Hoş Geldiniz” ziyaretleri başlayacak salonlar ve koridorlar çiçeklerle dolup taşacaktır.  

Ahmet Amca, Ayşe Teyze, Fatma Hanım, Ali Efendi bu ziyaretlerde olmayacağı gibi karşılama heyetinde de yoktu. Büyük yerlerde Vali Bey sokaktaki vatandaş için bir şey ifade etmez. O devletin en üst kademesi olarak bir yöneticidir. O kadar.

Ama Karaman ölçekli küçük birimlerde Vali her hanenin bir ferdidir. Öyle algılanır öyle görülür. Hiçbir ilgi ve alakası olmasa da o küçük İl’de yaşayan herkesin Valisi, yöneticisi, sorun çözücüsü, derde derman olanı, hatır soranı ve gönül alanıdır.

Vali Bey’den başlayan bürokratik silsilenin her hareketi bile doğrudan Vali Bey ile ilişkilendirilir. Sözlere başlarken “Falanca Vali zamanında… diye başlanır, Ama bu Valimiz zamanında” diye de değer yargısı konuluverir.

Karaman büyük sorunlarını çözmüş ya da çözüm yolundadır. Halkı Yunus Emre Hazretlerinin  “SEVGİ” si ve Mevlana Hazretlerinin engin “HOŞGÖRÜSܔ ile doludur. Yüzlerce yılın kültür birikimi capcanlı bu güne yön verme, ışık tutmada hazır bir potansiyeldir. Maddi yönden kalkınma örneği veren Karaman, manevi yönden de işlenmemiş bir hazine olarak ilgilenecek bir hevesli aşığını beklemektedir.

Kimse de cesaret edip sosyal doku, tarih, kültür, ekonomik yapı, sorunlar ve bunlara çözüm önerileri, beklentiler gibi konularda birkaç kelam etmeyi göze alamaz. Bir “Çok Yaşa” furyası arasında bunlar unutulur.

Son yıllarda aşırı siyasileşme gözlense de, bu havaya kendilerini kaptıranlar cürüm teşkil etmediklerinden, çok ama çok basit konularla “BİZ BURADAYIZ” duruşu sergilemekten öteye bir varlık da gösterememektedirler. Bu duruştan etkilenip de o siyasi havaya RAM olanlar da ellerine kelepçe ayaklarına pranga vurduklarını iş işten geçtikten sonra anlamaktadırlar.

Yerel Yönetim ve İl Özel İdaresi hatırı sayılır çalışmalar yapsalar da Halkla İlişkiler Birimlerindeki zafiyet ve yetersizlik nedeni ile bu çalışmaların halka duyurulmasında bir eksiklik mevcuttur. Bu da Devlete olan güven ve saygının tesisinde bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır.

Ankara’ya giden her tutarlı proje derhal kabul görmekte ve hızlı bir şekilde ödeneği çıkmaktadır. Ne var ki bu tür projelerin hazırlanmasında ve Ankara’ya sunulmasında da ciddi bir durgunluk, bir çekingenlik gözlenmektedir.

Yerel basın bir durgunluk, bir sinmişlik ve çekingenlik içindedir. Rutin e-posta haberleri ile yetinmekte, eleştiri gücünü, fikir üretme kabiliyetini ve Devlet-Vatandaş ilişkisindeki kaynaşmayı sağlama noktasında görevini hakkı ile yapmamaktadır. Eleştiri ve sorun ihbarı yerine taltif ve övgüyü ön planda tutan bir yayın anlayışı içinde görünmektedir.

Karaman, görevli olarak gelip, emekli olduktan sonra bu şehre aşklarından dolayı terk etmeyip Karamana yerleşen çok sayıda kimsenin de vatanıdır. Asayiş yönünden sakin, iklim yönünden yaşanılabilir, modern imkânları yönünden rahat bir memlekettir. Okumak için gelen öğrencilerin ilk tepkilerinin surat buruşturma, ayrılırken de gözyaşı ve burukluk olarak son tepkiye dönüştüğü bir beldedir.

Karaman’da görev yapmak kolay, keyifli ve mutluluk vericidir. Bu görev Devlet’in en üst kademesi olunca biraz zorlaşır. Ama bu işin püf noktası; hizmeti Ahmet Amca, Ayşe Teyze, Fatma Hanım, Ali Efendi hedefli düşünmek ve geleceği planlarken takvim yıllarını değil de nesil yıllarını hesap etmektir.

Bürokrasinin ve protokolün Valisi olarak geldiniz Sayın Vali. Hoş Geldiniz. Karaman için bir şans olduğunuz inancı ile geldiniz.

Dileriz başarılı bir hizmet döneminden sonra giderken “Karaman Halkının Valisi” olarak uğurlanır ve 11. Karaman Valisi olarak hep hayırla ve dualarla anılırsınız… 

Devlet’e hizmet bir şereftir. Yunus Sevgisi ve Mevlana Hoşgörüsünü harman ederek çağlar boyu bir kutlu belde olan Karaman’a hizmet “Kutlu ve Şerefli” bir hizmettir.

Başarılarınız daim olsun…

 
karaman kalkınma devlet siyaset vatandaş tarım sanayi eğitim
Bu Haber 1938 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin