Başörtüsüne Özgürlük

Başörtüsü Çilesine Dikkat çekmek için Eğitim Bir Sen Meydanlara iniyor...

10 Aralık 2012 08:24
Ülkemizin kanayan yarası başörtüsü yasağı tüm çabalara rağmen çağdaş bir topluma yakışacak biçimde çözüme kavuşmadı. 
Bir çok ülkede yüzyıllarca önce çözüme kavuşan düşünce ve fikir hürriyeti bizde hala gündemin en önemli maddesi olarak sürdürülüyor. Özellikle kılık kıyafet kavramı anlaşılmaktan uzak ve çözümsüz bir halde insanlara işkence olmaya devam ediyor. 
Başörtüsü yasaklarının kalkması yönünde çaba gösterdiğini ifade eden bazı noktaların agresif tutumları da bu yasağı savunanları daha da keskinleştiriyor.
Bu konuda çabalar da artarak devam ediyor. 
Eğitim Bir Sen Genel Merkezi bu gün tüm Yurt'da meydanlara inerek bu saçma yasağın kalkması yönünde gösteriler düzenleyecek. 
Karaman Teşkilatı da bu gün (10 Aralık) saat 12.30 da Atatürk Parkında bir araya gelerek bu yasakların kalkması yönünde bir tören düzenleyecek.
Bu konuda Eğitim Bir Sen Karaman Teşkilatı bir açıklma yaptı. Açıklama aynen şöyle:
"Eğitim-Bir-Sen olarak ‘insanı ilgilendiren her şeyde tarafız’ diyerek çıktığımız sendikal yolculukta, hiçbir haksızlığa sessiz kalmadık; haklının yanında, haksızın karşısında durduk hep.

Eğitim çalışanlarının özlük haklarının mücadelesini verirken, mazlumları, hakkı gasp edilenleri unutmadık. Katil devlet İsrail’in Filistinlilere bomba yağdırmasına, zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara, açlıkla boğuşan Afrikalılara, depremzede Vanlılara, Selzede Samsunlulara duyarsız kalmadık; eylemlerle, yardım kampanyalarıyla onların imdadına yetiştik.

Üniversite kapılarından çevrilen, ‘ikna odaları’na alınarak en temel hakkından vazgeçilmeye zorlanan başörtülü kızların feryatlarına kayıtsız kalmadık. Ayrıcalığa ve ayrımcılığa ‘hayır’ dedik, demeye de devam ediyoruz.

Devletin, kadının başını kapatarak TBMM’ye gelmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak şiddet uygulamasına, üniversitede rektörlerin lütfuyla başlarını örtebilen kızların, başlarını açmadan kamuda görev yapamamalarına, cinsiyet ayrımına ‘hayır’ demek için TBMM önünde başlattığımız eylemlilik sürecini, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, Atatürk Parkında Saat 12:30'da alana çıkarakdevam ettiriyoruz.

Türkiye’nin, inancının gereği başını örten kızların eğitim haklarının ellerinden alınması, başörtülü kadınların çalışma hayatının dışına itilmesi ve TBMM’de temsil edilmemesi ayıbından kurtulması için alanlarda, ‘Adalet, Eşitlik ve Özgürlük’ için haykıracağız.

Çağdaşlaşma adına elimizden alınan, alınmaya devam edilen haklarımızı geri almak, hak ettiğimiz, özgür ve kendine yeten bir hayat için, herkesi bu anlamlı günde ‘Kamuda Başörtüsüne Özgürlük’ için yapacağımız eyleme başörtülü, başörtüsüz, erkek, kadın herkesi destek vermeye çağırıyoruz.

 

Karaman Eğitim-Bir-Sen

Yönetim Kurulu" 
 
Baş örtüsü yasak çile işkence zulüm
Kaynak : FERMAN Haber
Bu Haber 1464 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin