Altı Yıl Sonra Bekir Sıtkı

Rahmetli Bekir Sıtkı Milli Şair unvanı ile Karamanın Has Evlatlarından birisidir.

21 Ağustos 2020 11:54

Altı Yıl Sonra Bekir Sıtkı

 

Karaman güzel.
Her ne kadar son yıllarda garip olaylar olsa da Karaman ve Karamanlı güzel.

Güzel Karaman Güzel Evlatlar da yetiştirdi.

Milli olmak kolay bir kavram değil. Hele ki şair olmak çok daha zor bir iş. Rahmetli Bekir Sıtkı Milli Şair unvanı ile Karamanın Has Evlatlarından birisidir. 1926 Yılında Karaman’da doğan Bekir Sıtkı 24 Ağustos 2014 tarihindeki vefatına kadar geçen ömrünü Edebiyata vakfetmiş, Türk kültürüne büyük eserler armağan etmiştir.

Gençlik yıllarının dışındaki tüm ömrünü Karaman dışında yaşasa da o aslında her an Karaman’da yaşamıştır. Aklı ve gönlü hep Karamanlı olmuştur.

Ankara’daki öğrencilik yıllarımda ilk kitabı “Bir Yağmur Başladı” isimli kitabını bir sahafta bulduğum zaman dünyalar benim olmuştu. (1949 baskı)

Karamana hizmet yolunda sık sık yollarımız kesişti. Yakın arkadaşı ve dostu Rahmetli Dr. Mehmet Armutlu ile bir lise talebesi samimiyetindeki sohbetlerinde, bize de yer vermek lütuflunu göstermekle kalmazlar, aynı samimiyet ile sohbete dâhil etmeye çabalarlardı.

Çok şey öğrendik… Ama en temel öğreti insan sevgisi, Karaman aşkı, Vatana ve Millete bağlılık ile bu değerlere hizmet için feda edilecek değerlerdi.

Sağlığında bir kez de olsa, bir vefa gecesi düzenlenmiş, gözleri yaşarsa da gönlünü hoş etme bahtiyarlığını yaşamıştık.

Ne yazık ki bugün sağ ve sağlıklı olan pek çok Karaman evladına aynı vefayı ve saygıyı göstermekten aciziz. Utanılacak bir durum…

Katı disiplin kurallı Askerlik Mesleği içinde en zor branşın öğretmeni idi. Gelecekte savaşçı olacak nesillere edebiyatı öğretmekle geçirdi ömrünün bir kısmını.

Ama bunu başardı.

Vatanı ve Milleti sevmekle geçirdi ömrünün bir kısmını.

Başardı… Çok değerli eserleri hediye etti.

Karamanı sevmekle geçirdi ömrünün pek çok kısmını.

Bunu da başardı. Bu başarısı pek çok kişiye örnek oldu, ilham kaynağı oldu.

Şiire âşıktı. Şiirde ahengin ve örgünün ustası idi. Tahsil hayatında ve mesleğini icra ederken belirgin bir çizgi ile şiire bir alan ayırmış ve bu alanı hiç boş bırakmamıştır. Çok duygusal, yufka yürekli ve nazenin bir yapısı vardı. Ama şakacı yönü hep olmuştur. Bazen bir şeyler anlatırken yetersiz kalsa Rahmetli Armutlu O’na takılır bir liseli samimiyeti ile “Tank gibi şiir yazarsın ama iki kelimeyi de bir araya getirip anlatamazsın” dediğinde; “Aslanım biz Dr. Armutlu gibi laf ebesi değiliz, biz kağıt ve kalem olmadan kelimeleri dizemiyoruz. Senin yanında hatip olarak haddimizi biliriz” demişti.

Başta Üniversite olmak üzere Karamanın pek çok sorununda tüm gayreti ile çaba göstermiş, toprağına vefada örnek olmuştu.

Önce rahat kaçıran bir haber geldi. Rahatsızdı. Arkasından vefat haberi…

Askeri törene Karaman halkı vefa gösterip büyük bir katılım sağladı.

Kalbinde yaşattığı Karaman toprakları bağrına bastı, Rabbine giden yola uğurlandı.

Eserlerinde mutlaka fikir ve düşünceleri gelecek nesillere aktarma, pekiştirme ve vurgulamayı hedeflemişti. Güncel kaygıların çok ötesinde çağlar boyu geçerli olacak bir tarzı vardı. Sevimsiz ve demir leblebi sayılan aruzu bile öylesi ipek mendiller içinde, lokum kıvamında sundu ki aruzu bile sevdirdi.

Pek çok Karamanlının ezbere bildiği şiirlerinden bir kısmı bestelendi. Bestelenen eserleri ve şiirleri yıllarca listelerden ve dillerden düşmedi. Sevgiliye yapılan ilanı aşklarda, askerde yazılan mektuplarda, milli ve dini törenlerde onun eserleri hep vardı.

Kendisi de tüm güzelliği ile hep var. Gönüllerde ve anılarda yaşıyor, yaşayacak. Dualarımızda yer aldı alacak.

Geçtiğimiz yıllarda Karaman edebiyatçıları olarak anma ve saygı programları düzenledik. Resmi protokol yoğun işlerinden dolayı bu tür konulardan pek haberdar olmama yolunu seçtiklerinden, kendi çapımızda küçük ama anlamlı törenler düzenledik.

Bu Karaman Evlatlarının ilhamı ile bugün bir grup Karamanlı, edebiyat konusunda kol kola, omuz omuza bir dayanışma ve yardımlaşma sergileyerek, son 3-4 yılda yayınlanmış eser konusunda zamanın rekorunu kırma başarısını gösterdik.

Bu yıl bu salgın pek çok göreve ve güzelliğe sekte vurdu. Şu ana kadar bir kıpırtı görmedik ama yine de birkaç dost, çok küçük çapta da olsa vefamızı göstersek olacak deriz.

Rabbimiz Rahmetini bol eylesin. Karaman kendisine minnettardır. Baki Âlemde Nurlar içinde olsun İnşallah…

 

 

 

 

 
karaman şair vatan millet sevgi şiir edebiyat askeriye öğretmen
Bu Haber 1973 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin